ADP7142ARDZ-2.5
Part Number:
ADP7142ARDZ-2.5
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 8SOIC
In Stock:
242
Control Features :
Enable, Soft Start
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
140 µA
Current - Supply (Max) :
320 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
Supplier Device Package :
8-SOIC-EP
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.42V @ 200mA