LT1521CST-3.3#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
LT1521CST-3.3#TRPBF
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT223-3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
25 µA
Current - Supply (Max) :
12 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
58dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SOT-223-3
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.75V @ 300mA