LTC1844ES5-1.5#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
LTC1844ES5-1.5#TRMPBF
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA TSOT23-5
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
80 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
50dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 150mA