LT3060IDC-3.3#TRMPBF
Part Number:
LT3060IDC-3.3#TRMPBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8DFN
Control Features :
Enable, Soft Start
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
80 µA
Current - Supply (Max) :
4 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
PSRR :
70dB (120Hz)
Supplier Device Package :
8-DFN (2x2)
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 100mA