LT3009ESC8-1.8#TRMPBF
Part Number:
LT3009ESC8-1.8#TRMPBF
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 20MA SC70-8
In Stock:
504
Current - Output :
20mA
Current - Supply (Max) :
1 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-VFSOP (0.049", 1.25mm Width)
PSRR :
66dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SC-70-8
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 20mA