LT3009EDC-1.8#TRMPBF
Part Number:
LT3009EDC-1.8#TRMPBF
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6DFN
Current - Output :
20mA
Current - Supply (Max) :
1 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
6-WFDFN Exposed Pad
PSRR :
66dB (120Hz)
Supplier Device Package :
6-DFN (2x2)
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 20mA