LT3060ETS8-3.3#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
LT3060ETS8-3.3#TRPBF
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN 3.3V 100MA TSOT23-8
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable, Soft Start
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
80 µA
Current - Supply (Max) :
4 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
70dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TSOT-23-8
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 100mA