MAX1726EUK25+T
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
MAX1726EUK25+T
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 20MA SOT23-5
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
20mA
Current - Quiescent (Iq) :
4.5 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
12V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 20mA