MAX8887EZK18+T
Part Number:
MAX8887EZK18+T
Description:
IC REG LIN 1.8V 300MA TSOT23-5
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
100 µA
Current - Supply (Max) :
65 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
60dB (1kHz)
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V