LP5912-3.3DRVT
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LP5912-3.3DRVT
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
55 µA
Current - Supply (Max) :
600 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
6-WSON (2x2)
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.18V @ 500mA