LM2940IMP-10/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LM2940IMP-10/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 10V 1A SOT223-4
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
15 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
63dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SOT-223-4
Voltage - Input (Max) :
26V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
10V
Voltage Dropout (Max) :
1V @ 1A