LM2937IMPX-10/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LM2937IMPX-10/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 10V 400MA SOT223-4
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
20 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Active
Protection Features :
Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-223-4
Voltage - Input (Max) :
26V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
10V
Voltage Dropout (Max) :
1V @ 500mA