LP5900TL-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LP5900TL-1.8/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4DSBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Current - Supply (Max) :
230 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
4-WFBGA, DSBGA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
4-DSBGA (1x1)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 150mA