LP5900TL-3.3/NOPB
Part Number:
LP5900TL-3.3/NOPB
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4DSBGA
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Current - Supply (Max) :
230 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
4-WFBGA, DSBGA
PSRR :
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
4-DSBGA (1x1)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 150mA