UA78L12ACD
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
UA78L12ACD
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
42dB (120Hz)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Input (Max) :
27V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Voltage Dropout (Max) :
1.7V @ 40mA