TLV1117-33CDCY
Part Number:
TLV1117-33CDCY
Description:
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT223-4
Current - Output :
800mA
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
PSRR :
75dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) :
15V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 800mA