TPS74501PDRVT
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
TPS74501PDRVT
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 6WSON
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
31 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Adjustable
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
PSRR :
50dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Supplier Device Package :
6-WSON (2x2)
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.55V
Voltage Dropout (Max) :
0.88V @ 500mA