MAX8511EXK25+T
Part Number:
MAX8511EXK25+T
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 120MA SC70-5
Control Features :
Shutdown
Current - Output :
120mA
Current - Quiescent (Iq) :
90 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Fixed
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
SC-70-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.135V @ 120mA (Typ)