MAX8840ELT18+T
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
MAX8840ELT18+T
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6UDFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
90 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-WFDFN
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
6-µDFN (1.5x1)
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V