LM78L12ACZ/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LM78L12ACZ/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
3 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
54dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-92-3
Voltage - Input (Max) :
35V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V