TL780-15KCS
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
TL780-15KCS
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 15V 1.5A TO220-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
85dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220-3
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
15V
Voltage Dropout (Max) :
2V @ 1A