LP5907UVE-2.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LP5907UVE-2.8/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 250MA 4DSBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
25 µA
Current - Supply (Max) :
425 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
4-XFBGA, DSBGA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
4-DSBGA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 250mA