TL750L12CLP
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
TL750L12CLP
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 12V 150MA TO92-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
2 mA
Current - Supply (Max) :
12 mA
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
PSRR :
65dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-92-3
Voltage - Input (Max) :
26V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA