ADP1710AUJZ-1.2-R7
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
ADP1710AUJZ-1.2-R7
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA TSOT5
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Current - Supply (Max) :
1.3 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :
58dB (1kHz)
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA