ADP1710AUJZ-2.5-R7
Part Number:
ADP1710AUJZ-2.5-R7
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA TSOT5
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Current - Supply (Max) :
1.3 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :
58dB (1kHz)
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 150mA