LP38693SD-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LP38693SD-1.8/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6WSON
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
55 µA
Current - Supply (Max) :
100 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature
PSRR :
55dB (120Hz)
Supplier Device Package :
6-WSON (3x3)
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V