LT1763MPDE-1.8#PBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
LT1763MPDE-1.8#PBF
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 12DFN
In Stock:
188
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
12-WFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
65dB (120Hz)
Supplier Device Package :
12-DFN (4x3)
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 500mA