LT3065MPDD-3.3#PBF
Part Number:
LT3065MPDD-3.3#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 10DFN
In Stock:
173
Control Features :
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
110 µA
Current - Supply (Max) :
25 mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
10-WFDFN Exposed Pad
PSRR :
71dB (120Hz)
Supplier Device Package :
10-DFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 500mA