LT1587CM-3.3#PBF
Part Number:
LT1587CM-3.3#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A D2PAK-3
Current - Output :
3A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
Supplier Device Package :
3-DDPAK
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 3A