LT1529IQ-3.3#PBF
Part Number:
LT1529IQ-3.3#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A 5DDPAK
In Stock:
132
Current - Output :
3A
Current - Quiescent (Iq) :
100 µA
Current - Supply (Max) :
160 mA
Operating Temperature :
-45°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR :
62dB (120Hz)
Supplier Device Package :
5-DDPAK
Voltage - Input (Max) :
15V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.95V @ 3A