LT1084CT-3.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
LT1084CT-3.3#PBF
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO220-3
In Stock:
126
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Current - Output :
5A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature
PSRR :
72dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220-3
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 5A