ADM7150ACPZ-3.3-R7
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
ADM7150ACPZ-3.3-R7
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8LFCSP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
800mA
Current - Quiescent (Iq) :
7 mA
Current - Supply (Max) :
12 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
94dB ~ 62dB (1kHz ~ 1MHz)
Supplier Device Package :
8-LFCSP-WD (3x3)
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V