FOD3150AS
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Part Number:
FOD3150AS
Category:
Isolators - Gate Drivers
Description:
FET OUTPUT OPTOCOUPLER
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Category :
Isolators - Gate Drivers
Approval Agency :
UL, VDE
Common Mode Transient Immunity (Min) :
20kV/µs
Current - DC Forward (If) (Max) :
25 mA
Current - Output High, Low :
2A, 2A
Current - Peak Output :
3A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
8-SMD, Gull Wing
Product Status :
Obsolete
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max) :
300ns
Rise / Fall Time (Typ) :
60ns, 60ns
Supplier Device Package :
8-SMD
Technology :
Optical Coupling
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.5V
Voltage - Isolation :
5000Vrms
Voltage - Output Supply :
15V ~ 30V