LSM331M2V---3530S
Part Number:
LSM331M2V---3530S
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 350V, 3
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
603mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.862 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.33 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
350 V