LSK391M2F---2550S
Part Number:
LSK391M2F---2550S
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 315V, 3
Capacitance :
390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
510mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.876 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.34 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
315 V