RZW821M1JBK-1632S
Manufacturer:
SURGE
Part Number:
RZW821M1JBK-1632S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 63V, 82
Manufacturer :
SURGE
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
820 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.319" (33.50mm)
Impedance :
29 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.85 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.71 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V