RXQ680M2VBK-1625S
Manufacturer:
SURGE
Part Number:
RXQ680M2VBK-1625S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 350V, 6
Manufacturer :
SURGE
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
560 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
350 V