VUX681M1HTR-1816S
Manufacturer:
SURGE
Part Number:
VUX681M1HTR-1816S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 50V, 68
Manufacturer :
SURGE
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Impedance :
75 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 135°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 135°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
600 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V