PLT64/50/5-3C90
Manufacturer:
FERROXCUBE
Part Number:
PLT64/50/5-3C90
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE PLT 3C90
In Stock:
596
Manufacturer :
FERROXCUBE
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
PLT
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
0.200" (5.08mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
2.520" (64.00mm)
Material :
3C90
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PLT 64 x 50 x 5
Tolerance :
Width :
0.228" (5.80mm)