RLD151M2DBK-1340S
Manufacturer:
SURGE
Part Number:
RLD151M2DBK-1340S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 200V, 1
Manufacturer :
SURGE
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.98 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
880 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
200 V