B66397Q0250K195
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B66397Q0250K195
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE ETD 250NH N95
In Stock:
186
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
0.38
Core Type :
ETD
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
368
Effective Length (le) mm :
139
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
51200
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Distributed Gapped
Height :
0.870" (22.10mm)
Inductance Factor (Al) :
250 nH
Initial Permeability (µi) :
Length :
2.354" (59.80mm)
Material :
N95
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
368
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
ETD 59 x 31 x 22
Tolerance :
±10%
Width :
0.870" (22.10mm)