ETD59/31/22-3C95
Manufacturer:
FERROXCUBE
Part Number:
ETD59/31/22-3C95
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE ETD 3C95
In Stock:
170
Manufacturer :
FERROXCUBE
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
ETD
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
1.220" (31.00mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
2.354" (59.80mm)
Material :
3C95
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
ETD 59 x 31 x 22
Tolerance :
Width :
0.852" (21.65mm)