B65671D0400A048
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B65671D0400A048
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE P 400NH N48 2PCS
In Stock:
751
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
0.4
Core Type :
P (Pot Core)
Diameter :
1.024" (26.00mm)
Effective Area (Ae) mm² :
93
Effective Length (le) mm :
37.2
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
3460
Effective Permeability (µe) :
127
Finish :
Uncoated
Gap :
Gapped
Height :
0.321" (8.15mm)
Inductance Factor (Al) :
400 nH
Initial Permeability (µi) :
Length :
Material :
N48
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
76.5
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
P 26 x 16
Tolerance :
±3%