B64290L0657X037
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B64290L0657X037
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE TOROID 6.4UH T37
In Stock:
131
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
1.19
Core Type :
Toroid
Diameter :
1.264" (32.10mm)
Effective Area (Ae) mm² :
64.66
Effective Length (le) mm :
77.02
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Epoxy
Gap :
Ungapped
Height :
0.531" (13.50mm)
Inductance Factor (Al) :
6.4 µH
Initial Permeability (µi) :
Length :
Material :
T37
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Tolerance :
±25%