P22/13-3F36
Manufacturer:
FERROXCUBE
Part Number:
P22/13-3F36
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE P 2.7UH 3F36 2PC
Manufacturer :
FERROXCUBE
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
0.497
Core Type :
P
Diameter :
0.866" (22.00mm)
Effective Area (Ae) mm² :
63.4
Effective Length (le) mm :
31.5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Ungapped
Height :
0.528" (13.40mm)
Inductance Factor (Al) :
2.7 µH
Initial Permeability (µi) :
Length :
Material :
3F36
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
50.9
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
P 22 x 13
Tolerance :
±25%