RLD181M2DBK-1632S
Part Number:
RLD181M2DBK-1632S
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 200V, 1
Capacitance :
180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.319" (33.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.239 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
995 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
200 V