SST-90-R-F11-HH101
Manufacturer:
Luminus Devices
Part Number:
SST-90-R-F11-HH101
Category:
Color LED Lighting
Description:
LED SST-90 RED 623NM SMD
Manufacturer :
Luminus Devices
Category :
Color LED Lighting
Color :
Red
Current - Max :
18A
Current - Test :
3.15A
Height - Seated (Max) :
0.215" (5.45mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
53 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
350lm
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0404 (1010 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Supplier Device Package :
SMD
Temperature - Test :
25°C
Viewing Angle :
28°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V